Jirásek  Alois - Bratrstvo III. Určeno pro dospělé
Krásná literatura - beletrie
Trvale v knihovně
Zarezervovat
 

Žánr: Historické romány


Roty, které se přidaly k Petru Aksamitovi, putují na Spišský hrad. Mnozí z roty Janka Kozice Vlka a Pobery z Lomu přivykli vojenskému životu za žold, s vidinou holdů, dobrodružství a obohacování. Nechtějí odejít za vojenskou službou do jiných zemí.
První výpad ze Spíše na Bardejov (proti tamním německým měšťanům, spojencům Hunyadyho) však neskončí úplným pobitím bratříků jen díky vojenskému umění a chrabré soudržnosti oddílů, které se ho zúčastnily. Poberu, svého věčného soka, zachrání Talafús a sám přitom utrpí vážné zranění. Bratřický vyzvědač Žáček si je už téměř jistý, že výpravu bratříků vyzradila Bardejovským Mária, že Talafúsova ?žena? působí v uherských službách nepřetržitě a čím dál úspěšněji. Podezření na Márii vůbec sílí i z jiných stran, jenom Talafús každou podobnou myšlenku ještě zahání.
Mária nechá svými lidmi zabít zmrzačeného Štefana Kozice, aby nepřekážel v proniknutí Uhrů na Spiš. Ale Janko Kozic Vlk, jeho přátelé a další bratříci včetně Talafúse se o všech Máriiných úkladných činech dozví prostřednictvím lechnického faráře s pověstí mága. K němu kdysi Mária hodlala putovat v tajné naději, že jí umožní slyšet hlas mrtvého milence Imricha. Nyní je sem přivedena Kozicovými lidmi proti své vůli. Naladěna z minulosti věřit farářovi, který vyvolává duchy, sklíčena vším, co prožila i ztratila, pokořena autoritou Boha, přizná se v tom divném výslechu ke všemu, co konala proti bratříkům, a vyzná se také z lásky k Talafúsovi. Ten stačí přijet na místo usvědčení pozdě na to, aby zabránil Máriině smrti, a ještě včas, aby milé ženě ty poslední chvíle svou účastí ulehčil.


Knížka hodnocena: 2640 x, hodnocení: 3


Editovat