Pujmanová Marie - Lidé na křižovatce Určeno pro dospělé
Krásná literatura - beletrie
Trvale v knihovně
Zarezervovat
 

Žánr: Romány


Jedná se o první díl trilogie, román z období hospodářské krize, odehrává se po světové válce v Čechách (hlavně v Praze) a částečně v Rusku.
Ovdovělá žena s dětmi se z vesnice přestěhovala do Prahy, kde měla otce ? to byl správce domu, takže bydlení měla zajištěné. Její dcera Růžena se stala kadeřnicí. V domě bydlela také rodina Bajzových, se kterou udržovali styky. Strávili u nich vánoce a tehdy si Ondřej začal uvědomovat, že mezi rodinami existuje určitý sociální rozdíl.
Růžena, kterou Ondřej neměl příliš v lásce, protože jí matka neustále nadržovala a pro něj neměla pochopení, se nakonec provdala za Hauslera, který byl poměrně bohatý, ale byl starý a rozvedený. Umožnil jí stát se modelkou.
Když Ondřej vyrostl, uplatnil se jako dělník v továrně na textil v Úlech na Moravě. Byla to těžká práce, ale byl pilný a práce mu šla. Už jenom proto, že vedoucí továrny se stal jeho vzorem. Jednou dokonce po jeho boku pomáhal hasit továrnu, když začala hořet. Zkrátka jeho snem bylo mít jednou také vlastní továrnu. Za nějakou dobu začalo v továrně propouštění zaměstnanců; na Ondřeje sice dojít nemělo, ale vzhledem k tomu, že se postavil na stranu dlouholeté pracovnice, kterou chtěli vyhodit, přišel o práci také.
Rozhodl se proto odjet za prací do SSSR. Cestoval vlakem, ve kterém potkal sousedku Gamzovou. Jela navštívit dceru Helenku, která se do Ruska provdala.


Knížka hodnocena: 2498 x, hodnocení: 3


Editovat