Betlen Oszkár - Život v zemi smrti Určeno pro dospělé
Krásná literatura - beletrie
Trvale v knihovně
Zarezervovat
 

Žánr: Válečná literatura


Kniha je přímým svědectvím z koncentračního tábora v Buchenwaldu a Osvětimi

Nakladatelství politické literatury zavání tendenční literaturou a částečně tomu tak i je, neb komunistická organizace je zmiňována a připomínána téměř na každé stránce, autor je totiž komunista. Jak sám v doslovu píše, líčí hlavně organizaci v táboře a komunistickou soudržnost.

Autor tedy líčí zážitky z "života" v Buchenwaldu, odkud je záhy převezen do koncentračního života v Osvětimi, kde je situace daleko drsnější.

Vězni jsou posíláni na tvrdou práci. Při zranění nebo nemoci jsou posílání do lazaretu, odkud jsou po 14 dnech poslání na smrt do plynových komor.

Popisována je hlavně organizace tábora. Příslušníci SS delegovali totiž část svých úkolů na samotné vězně, které jmenovali vedoucími budov, kápy, jeden vězeň vykonával i jakéhosi vedoucího celého tábora.

Dočítáme se o hrůzách, jaké se děly za ploty koncentračního tábora. To, jak brutálně se s vězni zacházelo a jak málo je dělilo od jisté smrti.

I když byla kniha patrně svého času užívána jako agitační či propagandistická, myslím, že i přesto pro dnešního čtenáře naskýtá velmi zajímavé svědectví.


Knížka hodnocena: 2590 x, hodnocení: 3


Editovat