Jirásek Alois - Proti všem Určeno pro dospělé
Krásná literatura - beletrie
Trvale v knihovně
Zarezervovat
 

Žánr: Beletrie, romány, povídky


V knize autor líčí dobu husitskou. Z příběhu je víc než patrné autorovo vlastenectví. Kniha má 3 části; Skonání věků, Kruciata a Boží zástup.

V první části autor líčí dobu založení Tábora a šíření jeho vlivu. Dobu, kdy se ničili katolické kostely a kláštery. Kniha začíná útěkem louňovického probošta z napadeného kláštera a novicky Marty. Úkryt jim poskytne Ctibor Hvozdenský. Sám sice přijímá podobojí, ale odmítá, aby Husité pobili proboštovu družinu. Na jeho tvrzi se setká novicka Marta s Ondřejem (synovec Ctibora). Po krátkém zotavení odchází probošt s Martou na rožmberský hrad Příběnice. Ctirad spolu se svou dcerou Zdenou a s Ondřejem odchází na Tábor pomoci Husitům budovat husitské město. Město, kde majetek je společný. Lidé z okolí se zříkají svých majetků a odchází na Tábor.

Ve druhé části ?Kruciata? autor líčí nejslavnější husitské bitvy. Císař Zikmund ohrožuje Prahu, jeho vojáci zabíjí české lidi. Žižka v Táboře připravuje tažení na Prahu. Je mu jasné, že padne-li Praha, padne i Tábor. Ctibor Hvozdenský se účastní tažení na Prahu, Zdena zůstává v Táboře jako ošetřovatelka v místním špitále. Zamiluje se do kněze Bydlinského, který je členem sekty proti bratrstvu. V Praze vrcholí obléhání a je svedena bitva na Vítkově, kde se Husité ubrání a Zikmund je donucen se stáhnout. Oldřich z Rožmberka napadne Tábor. Tábor se brání a čeká posily. Žižka posílá vojsko, kde je i Ctibor s Ondřejem. Je dobit i Příběnický hrad a Ondřej se znovu setkává s Martou. Zamilují se do sebe.

Třetí část ?Boží zástup? blíže pojednává o sektě, která ohrožuje Tábor. V čele sekty Adamitů je Kániš, kterému se podaří sektu zfanatizovat. Žižka sektu z Tábora vyžene a oni se usadí v podhradí Příběnic. Členy sekty jsou i Zdena s Bydlinským. Kániš je oba ze žárlivosti nechá zabít. Kniha končí tím, že dokud Husité nepobijí posledního Adamitu, nepřestanou.


Knížka hodnocena: 2396 x, hodnocení: 3


Editovat