Listina z roku 1239
Stanětice
 Dnes je středa 24.07.2024, svátek má Kristýna
Stránky již shlédlo 1388263 lidí. Dnes 466 návštěvníků.

Galerie

Jiří Šlégl - 22.9.1918  (1 / 39)Zpět do galerieDalšíPoslední
Mezi fotografiemi se můžete pohybovat pomocí klávesnice ← ESC →


Zvětšit fotku

Stín
KomentářJiří Šlégl -
legionář v Itálii, střelec 33. stř. pluku. Narozen 29. 10. 1894, ve Staněticích. Příslušen tamtéž. V civilním životě tkadlec. Do italských legií vstoupil 13.5.1918. Během boje o Doss ´Alto 21. 9. 1918 byl zajat a rakouským stanným soudem ve Via Prabi Arcu jako čs.leg. odsouzen a tamtéž popraven a pohřben. Na místě popravy je památník, ostatky byly převezeny a pohřbeny na Olšanských hřbitovech v Praze.

Zápis z Kroniky:
V neděli dne 24. dubna 1918 konány byly velkolepé slavnosti v Praze, jimiž prokazoval celý národ povinnou poctu hrdinům - legionářům, popraveným rakouskou justicí za to, že nasazovali životy za osvobození drahé naší vlasti. Mezi těmito byli též dva synové Domažlicka: jeden rodák pašešnický - Josef Kůst, druhý příslušník náš Jiří Šlégl, 22 letý tovární dělník, jehož matka se během války přestěhovala ze Stanětic do Oprechtic.

Jako italský legionář, bojující udatně se svými spoludruhy proti vojsku rakouskému, byl v boji na Doss Alto chycen a do Senice k vojenskému soudu dopraven. Soud konal se při zavřených dveřích. Rozsudek pro Šlégla byl osudný. Trest smrti vykonán byl na hrdinném českém vojínu v neděli dne 22. září 1918 o 7. hodině večer blíže Arca. Na smrt šel klidně, jak vypravuje český kněz Jan Hrubý, a mlčky, rezignovaně pohlížel kolem a beze slova, bez slzy nastavil svoji šíji katovi. V posledních okamžicích života vzpomínal drahé svojí matičky a dobrého bratra, s nimiž v duchu srdečně se loučil. Po hodině, když lékař konstatoval smrt, sňali jej a do tmavého hrobu mezi olivami vykopaného v kamenité půdě pochovali. Po popravě mluvilo se mezi mužstvem i důstojnictvem o Šléglovi, s jakou odvahou a klidem šel na smrt vstříc pro svoji milou českou vlast, a proto počínání jeho imponovalo.
Jméno tvoje, dobrý synu své vlasti, budiž v srdcích nás všech navždy zapamatováno!

Stanětické nej...

Kostel a socha sv. Kunhuty
Koupaliště
Dvůr
Škola
Víceúčelové zařízení
Listina z roku 1239
Prof. JUDr. Jiří Hoetzel
Jakub (Jack) Flor
Jiří Šlégl
Božena Němcová ve Staněticích
Hasičská kronika 1880 - 1961
Kronika obce 1925 - 1974

Odběr novinek | RSS | Mobilní verze | Přihlásit se | Mapa stránek

Stanětice ©