Listina z roku 1239
Stanětice
 Dnes je středa 19.06.2024, svátek má Leoš
Stránky již shlédlo 1364005 lidí. Dnes 222 návštěvníků.

ČlánkyZápisky stanětického rodáka Jacka Flora vychází knižně

Jak vypadal náš region, okolí Kdyně, Podzámčí, Trhanov a další zákoutí Domažlicka před sto lety a během světové války, odhaluje ve svých zápiscích stanětický rodák Jack Flor.

Jeho spisy, povídky, postřehy a především zápisky z italské fronty v dobách první světové války vycházejí v současné době knižně, a to díky jeho prapraneteři Haně Hoffmannové ze Stanětic.

"Veškeré zápisy pocházejí z roku 1937. Celkem už vyšly čtyři knihy z plánované šestidílné edice. Poslední je v románové podobě a dát ji dohromady, mi trvalo rok," řekla na úvod Jackova prapraneteř Hana.

Poslední díl se jmenuje Monte Cimone a pojednává o událostech první světové války na italské frontě. Dává do kontrastu hnus a útrapy války s optimismem, návratem do rodného kraje u Domažlic s nezdolnou láskou k domovu a přírodě.

"Můj praprastrýc byl jen v Itálii. Narukoval za Rakousko-Uhersko a po válce se pak vrátil do lesů a do Stanětic. Dům, ve kterém teď v současné době žiji, byl i jeho domovem. Pořád se tu říká u hajnejch," vysvětlila Hoffmannová.

Důvod je prostý. Jack Flor od mládí miloval les, přírodu a jeho životní kariéra tudíž nemohla směřova jinam než do lesů. Byl vášnivý a činorodý milovník a ochránce přírody. Potvrzoval to denně při své práci a dosud může být pro členy cechu svatého Huberta vzorem. Byl však nejenom myslivcem, ale i nadaným literátem.

Knižní publikace Oběť soucitu, Zelený život a Na Jarčině vyhlídce jsou povídky z jeho života uprostřed šumavské přírody z dob, kdy zapadlí vlastenci ještě pěstovali krásnou češtinu a po večerech sepisovali své každodenní zážitky. Povídky se tak zaměřují na prosté radosti života, ale popisuje i rozepře mezi myslivci, co znamenalo být hajný v dobách, kdy lesy kolem Domažlic vlastnil hrabě Schönborn, a nevynechává ani smutnou a zoufalou dobu bezmoci, kdy v roce 1938 Němci zabrali české pohraničí či jak válka a kruté zimy zasahovaly do osudu místních nebo jak v krajině kolem Domažlicka lidé prožívali atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

"Dvě z povídkových knih už kdysi vyšly a teď byly publikované ve druhém vydání. Vše je v nich přesně tak, i v Monte Cimone tak, jak to můj praprastrýc napsal. V příbězích není žádná invence. Celá plánovaná edice jsou pouze Jackovy paměti," pokračovala Hana s tím, že první světová válka je v literatuře i ve vyprávění opomíjená.

"Navíc neexistuje příliš mnoho lidí, kteří se z fronty vrátili a své postřehy a zážitky byli schopni zanést na papír," dodala.

Při své práci se snažila vyhledat i další Jackovy potomky. Povedlo se ji zkontaktovat Jackovu vnučku, která pobývá na Karlovarsku. A jak Hana řekla, je to stále vitální dáma plná energie.

Zápisky stanětického rodáka, veterána a myslivce ještě nekončí. V plánu jsou stále ještě dva díly složené z jeho pamětí.

» Domažlický deník

vloženo: 18.10.2019  

 

Stanětické nej...

Kostel a socha sv. Kunhuty
Koupaliště
Dvůr
Škola
Víceúčelové zařízení
Listina z roku 1239
Prof. JUDr. Jiří Hoetzel
Jakub (Jack) Flor
Jiří Šlégl
Božena Němcová ve Staněticích
Hasičská kronika 1880 - 1961
Kronika obce 1925 - 1974

Odběr novinek | RSS | Mobilní verze | Přihlásit se | Mapa stránek

Stanětice ©