Listina z roku 1239
Stanětice
 Dnes je úterý 23.07.2024, svátek má Libor
Stránky již shlédlo 1387486 lidí. Dnes 437 návštěvníků.

ZajímavostiPověsti

Pověsti

Pověst o vrchu Markýta:
Na nedalekém vrchu pásával ovčák ovce. Brával s sebou na pastvu dcerku Markýtu. Jednou přiběhl z blízkého lesa vlk a Markýtu před očima ovčákovýma roztrhal. A od té doby nazýván vrch ten Markýta.


Proč se Stanětickým říká zabijáci a Hříchovickým cikáni?
Ve Staněticích se při jedné zábavě místní chlapci poprali o děvče. Počkali si, až půjde z hospody ten, kdo jim děvče přebral. Ve tmě si ovšem spletli postavu a nechtěně zabili úplně někoho jiného. Od těch dob se říká stanětickým Zabijáci.
A proč hříchovickým cikáni? Ve Staněticích zemřela cikánka. Když neměli příbuzní na pohřeb, musela náklady zaplatit obec, na jejímž katastru člověk zemřel. Stanětičtí, aby se vyhnuli placení, přenesli cikánku do lesíka na Babici. Zde býval lom na kámen, držela se tam voda, a rádi se zde sdružovali cikáni. Lesík již byl na Hříchovickém katastru. Proto museli uhradit náklady na pohřeb cikánky hříchovičtí. Od těch dob se jim říká Cikáni.

Stanětice na pašerácké stezce.
V dávných dobách vodili pašeráci kvůli lepší ceně dobytek do Německa. Tato stezka se vyhýbala všem vesnicím a vedla po polních cestách. Stezka vedla od Božkovské kapličky polní cestou na Babici, okolo hřbitova nad bývalou hájovnou (č.p. 37 ve Staněticích), pod koupalištěm, nad Oprechticemi, přes Prudice, okolo Plání a dál po polních cestách do Všerub až do Bavorska.

Bývalá myslivna
Myslivna čp. 37 patřila pod Schönbornské panství v Koutě na Šumavě. Podle historika Josefa Haase zde pravděpodobně dříve stávala tvrz, později přestavěná na myslivnu. Po roce 1845 ji navštěvovala také Božena Němcová. Myslivnu se rozhodl prodat Schönborn v roce 1923 panu Blahníkovi z Úlíkova za 110 tisíc Kč. Prohlásil, že hajný musí být v lese. Proto byla postavena nová hájovna Betlém v lese nad Oprechticemi. Byly k ní přičleněny 2ha pozemků u lesa. Nová hájovna však neměla vodu, proto bylo rozhodnuto vykopat studnu. Tato studna je hluboká 35 metrů a je dodnes nezasypaná. Za studnu zaplatil Schönborn více, než dostal za myslivnu ve Staněticích.


vloženo: 18.11.2015  

 

Stanětické nej...

Kostel a socha sv. Kunhuty
Koupaliště
Dvůr
Škola
Víceúčelové zařízení
Listina z roku 1239
Prof. JUDr. Jiří Hoetzel
Jakub (Jack) Flor
Jiří Šlégl
Božena Němcová ve Staněticích
Hasičská kronika 1880 - 1961
Kronika obce 1925 - 1974

Odběr novinek | RSS | Mobilní verze | Přihlásit se | Mapa stránek

Stanětice ©