Listina z roku 1239
Stanětice
 Dnes je sobota 01.04.2023, svátek má Hugo
Stránky již shlédlo 1190002 lidí. Dnes 8 návštěvníků.

HistorieSocha svaté Kunhuty ze Stanětic

Socha svaté Kunhuty ze StaněticOriginál sochy sv. Kunhuty z let 1365 - 1370 je umístěn v Národní galerii v expozici Kláštera sv. Anežky České na Praze 1, kam jí zapůjčil Římskokatolický Farní Úřad ve Staněticích.
V kostele ve Staněticích dnes najdeme pouze její kopii.

Ikonograficky i výtvarně výjimečná socha svaté císařovny Kunhuty je charakteristická měkkou modelací. Toto pojetí svědčí o tom, že se sochař odvrátil od starší linearizující tradice, a sledoval spíše novou tvorbu parléřovské hutě zdůrazňující objem sochy a tvarovou monumentalitu.

Z parléřovské huti, která pracovala na stavbě chrámu sv. Víta, pochází významná kamenná sochařská díla v chrámu samotném, sochařská výzdoba tympanonu Týnského chrámu a také Madona z nároží Staroměstské radnice. Té je velmi blízká dřevořezba Madony ze Zahražan (1355-60) a některá mladší vystavená díla (Sv. Kunhuta ze Stanětic, 1365-70, torzo sv. Prokopa, Madona z Konopiště, 1360-70). Sochař Jindřich IV. Parléř, autor sochy světce v kapli sv. Václava, je považován za zakladatele tzv. krásného slohu, který se stal dominantním výtvarným stylem v době Václava IV. a ovlivnil celý středoevropský region.


sv. Kunhuta (Kunigunda) byla císařovna a řeholnice
Narození: kolem 980
Úmrtí: 1033 / 1039
Patronka těhotných žen, dětí a nemocných

Byla manželkou Jindřicha II. a cele patřila lidu, který se na ni mohl obrátit s každou prosbou. Ve svém postavení viděla povinnost být strážným andělem císaři i lidu. Měla zásluhu na Jindřichově spravedlivém panování i na dosazování jen opravdu zbožných a učených biskupů. Manželé žili zdrženlivě a ve spojení duší se navzájem obohacovali ctnostmi, dodržujíce slib čistoty složený před sňatkem. Kunigunda nebyla ušetřena zkoušky. Pro křivé nařčení byla podrobena tzv. "Božímu soudu" a bosá musela přejít rozžhavená železa. Bůh jí zázrakem pomohl dokázat nevinu. Dala vystavět dóm v Bambergu. Po smrti Jindřicha vstoupila do kláštera, který založila a v něm žila i zemřela jako obyčejná řeholnice. Podle přání ji pochovali v chudých šatech vedle manžela v katedrále v Bambergu. Její hrob je opředen mnoha zázraky. Za svatou byla vyhlášena roku 1200.

» Národní galerie - expozice v klášteře sv. Anežky České na Praze 1

vloženo: 17.12.2015  

 

Galerie

Socha svaté Kunhuty ze Stanětic

Právě jste na stránce č. 1Stanětické nej...

Kostel a socha sv. Kunhuty
Koupaliště
Dvůr
Škola
Víceúčelové zařízení
Listina z roku 1239
Prof. JUDr. Jiří Hoetzel
Jakub (Jack) Flor
Jiří Šlégl
Božena Němcová ve Staněticích
Hasičská kronika 1880 - 1961
Kronika obce 1925 - 1974

Odběr novinek | RSS | Mobilní verze | Přihlásit se | Mapa stránek

Stanětice ©