Listina z roku 1239
Stanětice
 



Dnes je úterý 19.03.2024, svátek má Josef
Stránky již shlédlo 1310564 lidí. Dnes 133 návštěvníků.

Historie



Socha svaté Kunhuty ze Stanětic

Socha svaté Kunhuty ze StaněticOriginál sochy sv. Kunhuty z let 1365 - 1370 je umístěn v Národní galerii v expozici Kláštera sv. Anežky České na Praze 1, kam jí zapůjčil Římskokatolický Farní Úřad ve Staněticích.
V kostele ve Staněticích dnes najdeme pouze její kopii.

Ikonograficky i výtvarně výjimečná socha svaté císařovny Kunhuty je charakteristická měkkou modelací. Toto pojetí svědčí o tom, že se sochař odvrátil od starší linearizující tradice, a sledoval spíše novou tvorbu parléřovské hutě zdůrazňující objem sochy a tvarovou monumentalitu.

Z parléřovské huti, která pracovala na stavbě chrámu sv. Víta, pochází významná kamenná sochařská díla v chrámu samotném, sochařská výzdoba tympanonu Týnského chrámu a také Madona z nároží Staroměstské radnice. Té je velmi blízká dřevořezba Madony ze Zahražan (1355-60) a některá mladší vystavená díla (Sv. Kunhuta ze Stanětic, 1365-70, torzo sv. Prokopa, Madona z Konopiště, 1360-70). Sochař Jindřich IV. Parléř, autor sochy světce v kapli sv. Václava, je považován za zakladatele tzv. krásného slohu, který se stal dominantním výtvarným stylem v době Václava IV. a ovlivnil celý středoevropský region.


sv. Kunhuta (Kunigunda) byla císařovna a řeholnice
Narození: kolem 980
Úmrtí: 1033 / 1039
Patronka těhotných žen, dětí a nemocných

Byla manželkou Jindřicha II. a cele patřila lidu, který se na ni mohl obrátit s každou prosbou. Ve svém postavení viděla povinnost být strážným andělem císaři i lidu. Měla zásluhu na Jindřichově spravedlivém panování i na dosazování jen opravdu zbožných a učených biskupů. Manželé žili zdrženlivě a ve spojení duší se navzájem obohacovali ctnostmi, dodržujíce slib čistoty složený před sňatkem. Kunigunda nebyla ušetřena zkoušky. Pro křivé nařčení byla podrobena tzv. "Božímu soudu" a bosá musela přejít rozžhavená železa. Bůh jí zázrakem pomohl dokázat nevinu. Dala vystavět dóm v Bambergu. Po smrti Jindřicha vstoupila do kláštera, který založila a v něm žila i zemřela jako obyčejná řeholnice. Podle přání ji pochovali v chudých šatech vedle manžela v katedrále v Bambergu. Její hrob je opředen mnoha zázraky. Za svatou byla vyhlášena roku 1200.

» Národní galerie - expozice v klášteře sv. Anežky České na Praze 1

vloženo: 17.12.2015  

 

Galerie

Socha svaté Kunhuty ze Stanětic





Právě jste na stránce č. 1



Stanětické nej...

Kostel a socha sv. Kunhuty
Koupaliště
Dvůr
Škola
Víceúčelové zařízení
Listina z roku 1239
Prof. JUDr. Jiří Hoetzel
Jakub (Jack) Flor
Jiří Šlégl
Božena Němcová ve Staněticích
Hasičská kronika 1880 - 1961
Kronika obce 1925 - 1974

Odběr novinek | RSS | Mobilní verze | Přihlásit se | Mapa stránek

Stanětice ©