Listina z roku 1239
Stanětice
 Dnes je úterý 27.02.2024, svátek má Alexandr
Stránky již shlédlo 1306675 lidí. Dnes 114 návštěvníků.

ČlánkyFOTO: Republiku uctili vysazováním stromů i swingem

Domažlicko - Trikolora do klopy a provolání "Na republiku!" znělo při slavnostních přípitcích po celý víkend, který byl ve znamení oslav stých narozenin republiky.

Projevy úcty vyjadřovaly projevy, pokládání věnců a vysazování lip. U nové lípy v Holýšově vedoucí Domu dějin Holýšovska Josef Hais připomněl z historie českých zemí další výročí a události zakončená osmičkou a při zasazení stromu se veřejnost doslova přetahovala o lopatu a rýč. Každý si chtěl hodit svou část hlíny a podílet se na významném okamžiku.
Výjimku nepředstavovala ani obec Stanětice u Zahořan.

"Ze Stanětic bylo v průběhu války odvedeno na 50 mužů, obec v té době měla 298 obyvatel," řekl při úvodním projevu jménem hasičů Josef Hoffmann. Kromě rodáků padlých převážně v Srbsku vzpomněl i jiné, velmi významné jméno hrající roli při vzniku republiky - Jiřího Hoetzela, stanětického rodáka, který se zúčastnil jednání při mírové konferenci a později figuroval coby autor první československé ústavy.

"Lípu, kterou jsme dnes zasadili, pokřtíme jako Masarykovu lípou," sdělil Hoffmann při sázení.

Obdobně pokřtily lípu i v Hlohové. Tam v sobotu vysadili Strom svobody T.G. Masaryka 2018. Mimo jiné navštívili rodný dům legionáře Rudolfa Lišky a v rámci oslav republiky posvětili novou dodávku pro místní hasičský sbor.

Kdyně slavila vznik republiky průběžně již několik dní. V pátek se zapojila i základní škola a sobotní večer navrátil vstupní halu kina do podoby prvorepublikové vinárny, v níž se po promítání filmu Hotel Modrá hvězda konal swingový večer.
"Líbilo se mi to moc. Oceňuji především nápaditost a dobové oblečení návštěvníků. Pro mne to byl velmi milý večer," řekla Soňa Špíralová, která na akci dorazila až z Plzně. Další, mnohem početnější část osazenstva plné "prvorepublikové vinárny" dorazila z Klatov

Jinou podobu měly nedělní oslavy přímo v Domažlicích. Dopoledne zasvětili vzpomínkám a pietě, které započaly u pomníku padlých v Havlovicích u Domažlic za účasti zástupců města.

"Sto let je úctyhodný věk. Většinou se u těchto příležitostí bilancuje a blahopřeje," uvedl ve své řeči místostarosta Zdeněk Novák, který republice dále popřál stálost, pracovitost a vyhnutí se válečným konfliktům.
Vzápětí se pieta přesunula na domažlický hřbitov, kde společně s farářem posvětili nový památník, kříž za padlé. Této části se zúčastnily i zástupkyně spolku Orel.

Z tradičních akcí se vymykal slavnostní koncert Stabat Mater od nedělních 17 hodin v arciděkanském kostele v Domažlicích. Oratoriumv podání pěveckých souborů a sólistů, mezi nimiž figurovaly například pěvecký sbor Čerchovan Domažlice a sopranistka Eva Müllerová, byl beznadějně vyprodaný.

» Domažlický deník

vloženo: 30.10.2018  

 

Stanětické nej...

Kostel a socha sv. Kunhuty
Koupaliště
Dvůr
Škola
Víceúčelové zařízení
Listina z roku 1239
Prof. JUDr. Jiří Hoetzel
Jakub (Jack) Flor
Jiří Šlégl
Božena Němcová ve Staněticích
Hasičská kronika 1880 - 1961
Kronika obce 1925 - 1974

Odběr novinek | RSS | Mobilní verze | Přihlásit se | Mapa stránek

Stanětice ©